fbpx
fotomatczak.pl
Fotografia nauczyła mnie, patrzenia na nieistotne z pozoru rzeczy, detale
które są przecież tak ważne.

Te ukradkowe spojrzenia, uśmiechy, niejednokrotnie łzy wzruszenia. W swoich fotografiach staram się właśnie skupić uwagę na tych pięknych, naturalnych i czystych emocjach.
Instagram
 

Kilka pytań do

Kilka pytań do:

W jakim stylu robisz zdjęcia?

„Jaki jest koń każdy widzi” 😉

Przede wszystkim stawiam na emocje i prawdę o Was. Nie przepadam za kiczem i sztucznością. W swoich zdjęciach staram się złapać ulotne a zarazem piękne i ważne dla Was chwile. Lubię ciepłe kolory, które daje Nam światło zachodzącego słońca. Staram się robić tak zdjęcia, żeby były ponadczasowe. Jednocześnie kadrem jak i obróbką. Nie zmieniam swojego stylu dlatego, że coś jest modne. Oczywiście na bieżąco śledzę trendy i jeśli coś mi się podoba staram się tego nauczyć.

Wszystko jednak jest zgodnie ze mną 😉

Czy robisz zdjęcia sama czy towarzyszy Ci druga osoba?

Zazwyczaj zdjęcia robię sama. Ale jeżeli macie takie życzenie to może towarzyszyć mi zaprzyjaźniony i bardzo zdolny pasjonat fotografii.

No dobrze, a czy ten 2 fotograf jest rzeczywiście potrzebny?

To zależy 🙂 Czego oczekujecie ode mnie jako fotografa. Czy dokumentacji Waszego Dnia na zasadzie – każdy powinien znaleźć się na zdjęciu na 100%, zdjęcia pozowanego (a są takie osoby, które czasem uciekają przed aparatem 😉 ). Czy zależy Wam na reportażu z Dnia Ślubu, a dokładniej mojego patrzenia na Wasz Wyjątkowy Dzień. Fotografowałam już sama śluby, które miały powyżej 180 gości i jest to dla mnie do „ogarnięcia” logistycznie. Skupiam się wtedy bardziej na całości wesela a nie wybiórczo na każdej parze, która tańczy na parkiecie 🙂 Powyżej 200 osób faktycznie przyda mi się pomoc drugiej osoby.

Podobają Nam się zdjęcia innego fotografa ale nie możemy skorzystać z Jego usług. Czy istnieje możliwość, żebyś zrobiła zdjęcia w podobnym do Niego stylu i podobnie je obrobiła?

Styl moich fotografii oraz obróbki to lata poszukiwań i pracy. To integralna część mnie. Każdy człowiek ma trochę inne patrzenie na świat. Nie da się „wskoczyć” w Jego skórę i zrobić tak samo. Podejmując ze mną współpracę, musicie pamiętać, że nie jestem w stanie zmienić mojego stylu. Jestem oczywiście otwarta na wszelkie sugestie i zawsze staram się zrobić wszystko tak, żebyśmy wszyscy byli na koniec zadowoleni z efektów Naszej pracy. Ale tak jak pisałam wyżej, wszystko zgodnie ze mną 🙂

Skąd jesteś? Czy możesz do Nas dojechać jeśli planujemy wesele z dala od Ciebie ? Jeśli tak, jak wpłynie to na koszt Twojej usługi?

Pochodzę ze Zduńskiej Woli.  12 lat mieszkałam w Grudziądzu. Od pazdziernika 2020r. mieszkam w Tomaszowie Mazowieckim ( takie uroki bycia Żoną Żołnierza 😉 ) Fotografuje najczęściej w Tomaszowie Mazowieckim, Grudziądzu, Łodzi, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Toruniu, Bydgoszczy, Trójmieście no i w całym województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim ale nie jest to dla mnie problem, żeby dojechać do każdego innego miejsca w Polsce. Miałam okazję też fotografować śluby za granicą. Do 100 km od Tomaszowa Mazowieckiego nie ponosicie dodatkowych kosztów dojazdu. Powyżej tej odległości warunki ustalany indywidualnie. A wszystkie koszty zawarte są w ostatecznej ofercie, którą Wam przedstawię.

A co z noclegiem?

Z noclegiem podobnie jak z dojazdem, do 100 km od Tomaszowa Mazowieckiego wracam do domu, do swojego łóżka 🙂 Powyżej 100 będę potrzebowała ciepłego kąta do spania 🙂

Jakim sprzętem wykonujesz zdjęcia?

Posiadam wysokiej klasy pełnoklatkowe aparaty marki Canon oraz jasne obiektywy, które pozwalają mi na pracę w naprawdę ekstremalnie ciemnych warunkach 🙂

Czy można przyjść do Ciebie na sesję rodzinną, narzeczeńską czy sfotografować chrzest?

Choć najczęściej fotografuje śluby to nie zajmuję się tylko nimi. Sesja narzeczeńska to świetny pomysł na zapoznanie się z obiektywem oraz utwierdzenie w przekonaniu czy na pewno pasuje Wam mój styl pracy.  Fotografuję również dla Was noworodkowe, rodzinne, chrzty, ciążowe, komunie czy sesje portretowe 🙂 Jest to dla mnie ogromna radość kiedy mogę do Was wrócić i fotografować Was albo owoc Waszej miłości ;).

Czy mamy jakiś wpływ na to jakie zdjęcia opublikujesz w „Internetach”?

Oczywiście, że macie. Możecie nie wyrazić zgody na publikację w ogóle. Pamiętajcie jednak, że nie trafiliście tutaj przez przypadek. Waszą uwagę przykuły moje zdjęcia. Aby inni mogli zobaczyć moją pracę, muszę czasem uchylić im rąbka tajemnicy z Waszego Wielkiego Dnia. Żadne zdjęcie nie zostanie przeze mnie opublikowane bez Waszej akceptacji. Komfort Wasz i Waszych gości jest dla mnie najważniejszy. Jeśli nie uda mi się Was jednak jakoś przekonać do publikacji, brak takiej zgody wiążę się z dodatkową opłatą, która jest zawarta w przedstawionej dla Was ofercie.

ZAWARCIE WSPÓŁPRACY:

OK! Podobają Nam się Twoje zdjęcia. Co dalej?

Przede wszystkim musicie zacząć od ustalenia daty ślubu czy innej uroczystości. Wypełnijcie proszę formularz kontaktowy, który znajdziecie TUTAJ. Pozwoli mi to lepiej poznać Was i Wasze oczekiwania. Postaram się przygotować dla Was jak najbardziej dopasowaną ofertę. Informację o dostępności terminów na bieżąco staram się aktualizować w aktywnym kalendarzu w formularzu kontaktowym. Jeśli jakaś data nagle się zwolni, informacje o możliwości rezerwacji ogłaszam na facebooku i instagramie 🙂

Zapoznaliśmy się z ofertą. Podoba Nam się, co dalej?

Dobrze gdyby udało Nam się spotkać. Nie jest to niezbędne ani równoznaczne z rozpoczęciem współpracy ale pomaga rozwiać wiele wątpliwości i poznać się lepiej. W Dniu Ślubu czujemy się wtedy wszyscy swobodniej. Jeżeli jesteście w 100% przekonani, że chcecie abym towarzyszyła Wam w tym szczególnym Dniu, na spotkaniu od razu możemy podpisać umowę. Wysyłam jej wzór wcześniej na maila abyście mogli na spokojnie się z nią zapoznać.

Czy musimy podpisać umowę na spotkaniu? Co jeśli nie będziemy mogli się spotkać?

Taki problem to nie problem 🙂 Formalności możemy załatwić pocztą polską, kurierem lub online.

Wszystkiego jesteśmy już pewni. Umowa podpisana. W jaki sposób będziemy się rozliczać?

Płatność rozłożona jest na 3 raty. Pierwszy koszt jaki ponosicie to tzw. opłata rezerwacyjna, która stanowi 30% kwoty pakietu, na który się zdecydowaliście. Jest ona płatna do 14 dni od daty podpisania umowy. Kolejna płatność to 35% wartości pakietu i jest płatna do dnia ślubu. Ostatnią ratę w wysokości 35% płacicie w momencie odbioru zdjęć.

Z czego wynika cena Twojej usługi ? Czyli dlaczego, aż tyle?

Jako profesjonalista stawiam zawsze na jakość. Nie wyobrażam sobie korzystać z kiepskiego i zawodnego sprzętu, nie doskonalić swoich umiejętności i nie zapewniać Wam najwyższych wrażeń estetycznych 🙂 Na końcu Naszej fotograficznej przygody dostajecie ode mnie nie tylko zdjęcia na pendrive ale także odbitki w pięknym pudełeczku oraz galerię online. Wszystko odbywa się oczywiście legalnie a jak wiemy w Polsce uczciwość kosztuje 🙂

Czy będziesz towarzyszyć Nam również na poprawinach?

Jest taka możliwość ale należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Musicie pamiętać, że będziecie już zmęczeni po całym dniu i nocy pełnych emocji i wrażeń. To nie zawsze wygląd dobrze na zdjęciach…

DZIEŃ ŚLUBU:

Ile zazwyczaj godzin trwa Twoja praca? Czy jest możliwość abyś towarzyszyła Nam od wczesnych godzin porannych aż do końca wesela?

Reportaże ślubne, które wykonuję trwają zazwyczaj około 12h. Jestem z Wami od przygotowań aż do końca oczepin. Praca na ślubie to ciągłe skupienie, szukanie odpowiedniego momentu. Po tylu godzinach pracy, jestem zazwyczaj już zmęczona, a niestety refleks i umiejętność “łapania” kreatywnych kadrów jest zdecydowanie słabsza. A czeka mnie jeszcze powrót do domu. Czas pracy jest indywidualnie uzgadniany z każdą Parą. Czasami jest to 10h czasami 12h. Staram się jednak nie przekraczać tego czasu.  Głównie z uwagi na moje bezpieczeństwo i bezpieczeństwu Waszych zdjęć 🙂

Czy jest możliwość skrócenia ilości godzin Twojej pracy ? Jak to wpływa na koszt Twoje usługi?

Oczywiście jest możliwość skrócenia godzin mojej pracy. Każdorazowo jest to uzgadniane indywidualnie podczas przygotowywania dla Was oferty.

Czy używasz lampy błyskowej? Czy starasz się może jednak korzystać z naturalnego światła?

Kiedy tylko mogę wykorzystuje naturalne światło. Na przygotowaniach, w kościele oraz na plenerze nie są potrzebne dodatkowe źródła światła. Staram się wykorzystać to co daje Nam matka natura 🙂 Dzięki dobremu sprzętowi, żaden ciemny kościół nie jest mi straszny 🙂 Lampy błyskowej używam dopiero na weselu. Pomaga mi to w uzyskaniu przyjemniejszych kolorów na Waszych zdjęciach.

Czy możemy wynająć innego fotografa lub czy ktoś z rodziny może robić zdjęcia?

Obecność innego „obcego” fotografa nie będzie potrzebna. Myślę, że nie będzie Wam potrzebne drugie podobne zdjęcie, tylko z innego aparatu. Drugi fotograf, z którym wcześniej nie pracowałam mógłby utrudniać moją pracę. „Walczyłby” ze mną o najlepsze ujęcie. Jeśli ktoś z Waszej rodziny ma ochotę zrobić Wam zdjęcie, to nie widzę żadnego problemu. Mała prośba ode mnie – poproście gości aby nie przeszkadzali przy tym mnie 🙂 Zdjęcia z telefonu komórkowego raczej nie będą lepsze niż te, które ja dla Was robię.

Czy przeszkadza Ci w pracy obecność kamerzysty? No i czy można u Ciebie również wykonać taką usługę?

Jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do… 🙂 100% swojej uwagi i pasji skupiam na fotografowaniu. Nie pracuję na stałe z żadnym kamerzystą. Ale mam kilku zaprzyjaźnionych filmowców, których zawsze polecam jeśli o to pytacie. Współpraca z kamerzystami jest tak naprawdę kwestią dogadania. Jesteśmy profesjonalistami i zawsze staramy się tak pracować, aby finalnie oddać Wam jak najlepsze materiały. Nie musicie się o to martwić.

Byliśmy u księdza i zapytał się Nas czy masz odpowiednie pozwolenie i widzę, żeby wykonywać zdjęcia w Kościele?

Oczywiście, mam ukończony Kurs Liturgiczny dla Fotografów, na którym mówiono jak powinno się zachowywać, a przede wszystkim nie zachowywać podczas mszy świętej. Przed Waszym ślubem zawsze idę przywitać się z Księdzem oraz pytam czy ma jakieś uwagi odnośnie pracy w Jego Świątyni.

Czy wykonujesz zdjęcia formalne tzw „pozowane zdjęcia” na weselu?

Wiem jak bardzo ważne są fotografie grupowe z tak szczególnego dnia. Za 20 lat te fotografie mają największą wartość. Staram się zawsze znaleźć kilka minut podczas wesela aby wykonać dla Was takie zdjęcia Często pytacie czy mogę Wam zrobić zdjęcia z każdym z gości. Oczywiście jeśli macie takie życzenie to możemy wykonać fotografie z ponad setką gości ale od razu ostrzegam 😉 że jest to dość wyczerpujące i czasochłonne dla Was zajęcie. Dlatego zawsze staram się zaproponować Wam abyśmy wykonali takie zdjęcia w troszkę większych grupach : razem rodzice, babcie i dziadkowie, ciocie i wujkowie, znajomi itp. Często to jedyna okazja w życiu, żeby wykonać właśnie takie zdjęcia.

Plener:

Jesteśmy już po ślubie. Teraz czas na plener. Kiedy najlepiej będzie go wykonać?

Nie warto zwlekać zbyt długo, emocje dnia ślubu są niezwykłe i niepowtarzalne. Im dłużej będziecie czekać tym trudniej będzie je uchwycić. Ważne żeby po całym ślubnym szaleństwie odpocząć kilka dni i z nową siłą, energią i miłością uwiecznić Wasze emocje w plenerze.

W jakich godzinach najlepiej wykonać plener?

Nie każdy o tym wie ale nie mamy pełnej dowolności w wyborze godziny. Bardzo wiele zależy od pory roku oraz warunków atmosferycznych. Najważniejszą zasadą jest wykorzystanie tzw.” złotej godziny” czyli czasu na godzinę po wschodzie słońca lub godzinę przed zachodem słońca. Zazwyczaj zdjęcia wykonujemy przed zachodem słońca. Ten moment wypada różnie. W czerwcu będzie to około godziny 20 a w październiku około 16. Chociaż wielu może to dziwić ale godzina 12 w południe, wcale nie jest najlepszą godziną na robienie zdjęć 🙂

Nigdy nie pozowałam/-łem do zdjęć. Czy powinnam/-em się jakoś przygotować? Trochę się stresuję.

Sesja plenerowa to szczególny moment Naszej wspólnej przygody. Jest to moment kiedy możemy na spokojnie porozmawiać a ja mam możliwość „złapać” Wasze uczucia z bliska. Rozumiem, że dla każdego człowieka może być to początkowo stresujące. Staram się jednak zapewnić Wam maksymalnie komfortowe warunki, tak abyście w ogóle zapomnieli o mojej obecności. Jest to moment, w którym powinniście być maksymalnie naturalni i swobodni. Nie będzie Ci potrzebna fryzura prosto od fryzjera, przyda się natomiast dobrze wykonany makijaż do zdjęć. Pamiętajcie żeby zabrać ze sobą wszystkie piękne detale Waszych strojów: welonu, wianka, spinek do mankietów, muszki itp. Pamiętajcie koniecznie o wygodnych butach na zmianę (szpilki naprawdę kiepsko sprawdzą się w plenerze :)) oraz o butelce wody mineralnej.

Co jeśli w umówionym terminie sesji jest brzydka pogoda?

Jakość Waszych zdjęć jest dla mnie najważniejsza. Dlatego zawsze staram się znaleźć takie rozwiązanie, które będzie dla Was najlepsze. Jeśli jest taka możliwość, przekładamy sesję na inny termin. Jeśli zaś nie, staramy się znaleźć takie miejsce, w którym pogoda nie będzie mogła popsuć Nam szyków.

Czy robisz zdjęcia pozowane w studio?

Nie. Natura i architektura daje Nam mnóstwo możliwości. Studio próbuje jedynie odzwierciedlić naturę, której piękna nie da się niczym zastąpić. Przyroda daje mnóstwo możliwości a ilość teł jest zawsze skończona. No i w studio nie ma pięknych zachodów słońca 🙂

SYTUACJE WYJĄTKOWE:

A co jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego i nie będziesz mogła zrobić Nam zdjęć?

Po pierwsze towarzyszyłam już ponad setce Par Młodych w Dniu Ich Zaślubin i taka sytuacja nie zdarzyła się nigdy. Gdyby jednak zdarzyło się jakieś nieszczęście, nie bójcie się. Nie zostawię Was „na lodzie”. Mój Mąż ma całą listę profesjonalistów, którzy będą w pełnej gotowości, żeby godnie mnie zastąpić.

A co jeśli podczas Dnia Ślubu to Nam przydarzą się jakieś nieprzewidziane „katastrofy”?

Jak już wcześniej wspominałam już na nie jednym weselu byłam i nie jedno widziałam 🙂 Miałam okazję w ostatniej chwili tworzyć Pannie Młodej bukiet, podszywać Jej sukienkę czy układać włosy. Umiem też zapiąć muchę i spinki do mankietów. Zrobię wszystko, żeby być dla Was wsparciem na każdym etapie Naszej współpracy.

EFEKT FINALNY:

Jak długo będziemy musieli czekać na gotowe zdjęcia?

Maksymalny czas oczekiwania to 90 dni roboczych od ostatniego momentu, w którym dla Was fotografuje. Zazwyczaj nie musicie czekać aż tak długo ale nie chce też abyście czuli się rozczarowani moim opóźnieniem. Musicie pamiętać, że w sezonie ślubnym jestem w rozjazdach, realizując różne zlecenia, także dla innych Par i rodzin.

Ile zdjęć od Ciebie otrzymujemy i czy będą wśród nich również zdjęcia nieobrobione?

Wszystko zależy od tego jaki będzie przebieg Waszego Dnia. Zazwyczaj oddaje około 500 zdjęć przy założeniu, że uwiecznię Wasze przygotowania, ślub, wesele i plener. Nigdy nie oddaje surowych zdjęć. Zdjęcie to nie tylko naciśnięcie spustu migawki. To dopiero pierwszy etap. Cała magia dzieje się w procesie obróbki. To tam dbam o najmniejsze detale.

Kto będzie wybierał zdjęcia, które ostatecznie Nam oddajesz?

Ja. Moja usługa to nie tylko robienie zdjęć i ich obróbka. Moja praca to również selektywny wybór najlepszych ujęć, na których wszyscy prezentują się jak najbardziej korzystnie, a ich parametry techniczne pozwalają na zachowanie najwyższej jakości. Mam na tyle duże doświadczenie, że jestem w stanie wychwycić więcej niż oko amatora.

Zdjęcia ślubne są dla Nas bardzo ważne. Chcemy obdarować nimi Naszych najbliższych. Czy możemy zamówić dodatkowe odbitki/albumy?

Oczywiście. Postaram się wspomóc Was w wyborze najlepszych formatów, odbitek czy albumów. Przygotuje dla Was projekt fotoksiążki. Aby Wasi najbliżsi mieli cudowną pamiątkę na lata.

SESJE RODZINNE/ NARZECZEŃSKIE/ CIĄŻOWE/ TEMETYCZNE :

Moje mieszkanie nie wygląda jak z żurnala… Może lepiej będzie poszukać innego miejsca do zdjęć?

Absolutnie nie. Nasze spotkanie nie ma na celu stworzenia idealnej sesji wnętrzarskiej pozwalającej sprzedać mieszkanie 20% drożej ?. Wasze mieszkanie to ostoja, wasze gniazdo, w którym czujecie się najlepiej. Pamiętajcie, że zdjęcia mają przedstawiać Was, Wasze relacje i emocje, a wnętrze jest tylko tłem tej scenografii.

Czy do sesji powinniśmy przygotować jakieś gadżety? A może ty przywozisz coś ze sobą?

Tak jak napisałam wcześniej, Wasze „naturalne środowisko” jest najlepszym miejscem do robienia zdjęć. Próby udoskonalania go na potrzeby sesji dekoracjami czy gadżetami, których nie ma w nim na co dzień mogą jedynie spowodować, że przestanie być Wasze i prawdziwe. Pamiętajcie jednak, że w przypadku sesji tematycznych (np. bożonarodzeniowych) organizacja akcesoriów jest po Waszej stronie.

Chcielibyśmy, aby w trakcie sesji rodzinnej towarzyszyli nam dziadkowie. Czy to dobry pomysł?

Tak długo jak Wy nie czujecie się skrępowani, ani ograniczeni w okazywaniu sobie uczuć obecnością innych osób – tak, ich towarzystwo to dobry pomysł. Musicie jednak pamiętać, że im więcej osób, tym trudniej jest o złapanie tego unikalnego klimatu. Wszyscy mają czuć się swobodnie, to jest podstawa. Dużo zależy też od Waszych możliwości lokalowych, w niewielkim mieszkaniu trudno będzie o korzystne uchwycenie dużej grupy.

Jak powinniśmy przygotować nasze mieszkanie do sesji?

Posprzątać ?. Oczywiście nie mówię tu o całonocnym szorowaniu fug szczoteczką do zębów, ale ogólne ogarnięcie przestrzeni na pewno pomoże. Wy nie będziecie się czuli skrępowani, a mnie będzie łatwiej o dobre kadry. PS. Namawianie męża na szybkie malowanie ścian w salonie przed sesją jest wysoce niewskazane ?.

Ok, czyli jednak z remontu nici… A jak my mamy się przygotować?

Przede wszystkim- wyśpijcie się. Wypoczęci zawsze będziecie wyglądać korzystniej. Codzienny makijaż i fryzura w zupełności wystarczą, na co dzień nie chodzicie przecież po domu w wieczorowym makijażu i skomplikowanych upięciach.

Strój, który wybierzecie na sesję powinny być przede wszystkim komfortowy i dający Wam poczucie swobody. Zwróćcie jedynie uwagę na to, aby ubrania nie miały zbyt intensywnych kolorów, ani dużych napisów czy aplikacji. To Wy macie być głównymi bohaterami zdjęć.

Copyright © 2019 Grudziądz Fotomatczak.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone

Webdeveloper/hosting: sisit.pl